najczęściej zadawane pytaniaMamy odpowiedzi (przynajmniej w większości przypadków! :)
Ile kosztuje konsultacja ortodontyczna?
Cena konsultacji uzależniona jest od kilku czynników m.in.: wieku pacjenta, nasilenia wady, konieczności wykonania pogłębionej diagnostyki (np. wykonanie zdjęcia cefalometrycznego, pantomograficznego) lub dodatkowych konsultacji specjalistycznych.
Kiedy zapisać dziecko na pierwszą wizytę ortodontyczną?
Na wizytę ortodontyczną warto pojawić się zawsze kiedy coś nas niepokoi w uzębieniu naszego dziecka. Optymalnym czasem jest moment, kiedy dziecko posiada już stałe trzonowce oraz siekacze lub ok. 7-8 roku życia.
Jak szybko rozpocznę leczenie ortodontyczne?
Pamiętaj, że rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się nie tylko z postawieniem diagnozy oraz zaplanowaniem leczenia. Do problemu każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Możesz zostać skierowany na konsultacje z innymi specjalistami np. periodontologiem, logopedą czy fizjoterapeutą. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie zębów: wykonanie profesjonalnej higienizacji oraz odbycie instruktażu higieny jamy ustnej, przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych, wyleczenie zębów z ognisk aktywnej próchnicy oraz innych zleconych przez lekarza prowadzącego.
Mam 45 + lat, czy mogę się jeszcze leczyć ortodontycznie?
Z przyjemnością odpowiadamy, że nie istnieje górna granica wieku w leczeniu ortodontycznym. Należy wiedzieć, że leczenie ortodontyczne często jest wskazane jako przygotowanie do leczenia implato-protetycznego. Obecnie dostępne techniki leczenia oraz aparaty pozwalają nie tylko poprawiać estetykę ale przede wszystkim usprawniają przywrócenie funkcji narządu żucia.
Czy pacjent cierpiący na bruksizm może leczyć się ortodontycznie?
Oczywiście! Pacjenci z bruksizmem przed i w trakcie leczenia ortodontycznego są pod opieką fizjoterapeuty oraz specjalisty, zajmującego się zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego. W zależności od potrzeb może być wymagana szynoterapia. W przypadku bruksizmu, nadmiernego napięcia mięśni żwaczy lub zgrzytania zębami najodpowiedniejszą metodą leczenia ortodontycznego jest metoda nakładkowa. W trakcie leczenia nakładkami powierzchnie zębów nie ulegają dalszemu ścieraniu, a pacjenci odczuwają dodatkową ulgę, dzięki rozklinowaniu przez nakładki.
Jak często odbywają się wizyty kontrolne?
Harmonogram wizyt kontrolnych jest ustalany indywidualnie. W przypadku aparatów zdejmowanych (aparaty płytowe, blokowe lub nakładkowe) zwykle wizyty odbywają się co 8-10 tygodni, a w przypadku aparatów stałych co 4-6 tygodni. Oczywiście wszystko zależy od tego na jakim etapie leczenia znajduje się pacjent oraz czy stosuje się do naszych zaleceń.
Czym jest bonding?
Bonding to nieinwazyjna metoda estetycznej odbudowy zębów, za pomocą materiału kompozytowego. Nie ma potrzeby opracowywania zęba czy leczenia kanałowego. Jest aktrakcyjną finansowo alternatywą dla licówek. Dzięki bondingowi można na jednej wizycie powiększyć ząb, zmienić jego kształt czy naprawić niewielkie uszkodzenia korony.
Jak często trzeba wykonywać higienizację?
Higienizacja to zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z płytki nazębnej, kamienia oraz osadu. Częstotliwość odbywania takich wizyt zależy od naszej codziennej higieny, stosowania używek (kawa, herbata, palenie papierosów) oraz stanu zębów i dziąseł. Zaleca się, aby odwiedzać higienistkę przynajmniej 2 razy w roku. Są grupy pacjentów, którzy wymagają częstszych wizyt np. pacjenci ortodontyczni i periodontologiczni. Wskazane jest również przeprowadzenie higienizacji przed zabiegami chirurgicznymi.
Jak można uzupełnić braki zębowe?
W zależności od tego czy brakuje nam jednego czy kilku zębów, mamy do dyspozycji różne formy ich uzupełnienia: wszczepienie implantu oraz założenie korony, most lub proteza. Która z tych form będzie najlepsza? O tym decyduje lekarz po przeanalizowaniu warunków w jamie ustnej oraz badań radiologicznych.
Dlaczego przed rozpoczęciem leczenia zostałem skierowany do fizjoterapeuty?
Fizjoterapia doskonale wspomaga leczenie ortodontyczne! Dzięki niej możemy zmniejszyć nadmierne napięcia mięśni i przynieść ulgę przy silnym zaciskaniu zębów. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że te dolegliwości mogą utrudniać przemieszczenie zębów. Pod opieka fizjoterapeuty powinni być również pacjenci, którzy mają dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych oraz cierpiący na migrenowe bóle głowy.
Jestem osobą dorosłą. Dlaczego zostałem skierowany do logopedy?
Jeżeli wydaje wam się, że tylko dzieci powinni odwiedzać logopedę, to jesteście w błędzie! Okazuje się, że wielu dorosłych pacjentów nie potrafi prawidłowo przełykać śliny, a nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka uniemożliwia utrzymanie długotrwałych efektów leczenia ortodontycznego. Język jest bardzo silnym mięśniem, nad którym pacjent musi nauczyć się panować niezależnie od wieku pacjenta.